Nejčastější dotazy - Pes

specificdiet.cz logo

Redukcia hmotnosti.

Dobrý den,

měla bych na Vás odborný dotaz. Mám klienta, který chová aljašského malamuta. Po kastraci nabrání na váze, nyní hmotnost 38,5 kg.

Prosím můžete mi poradit ohledně krmiva. Jaké by bylo nejvhodnější na redukci váha?
Na redukciu hmotnosti odporúčame Specific weight reduction CRD -1. Vysoko kvalitné bielkoviny zasítia a podporujú svalovú hmotu. Vysoký obsah vlákniny a nízky obsah tuku zabezpečí dostatočné množstvo stravy bez navýšenia kalórii. L- karnitín podporuje spaľovanie tukov. Omega 3 mastné kyseliny pomáhajú u obéznych psov udržiavať zdravú kĺbnu chrupavku a pohyblivosť kĺbov.
specificdiet.cz logo

SPECIFIC CDD-HY Food Allergen Management- můžeme trvale krmit ? Není tam nějaké omezení?

1. Při přetrvávajících kožních problémech, které měla naše fenka téměř od narození, jsme na radu veterináře přešli na granule SPECIFIC CDD‐HY Food Allergen Management ﴾losos a rýže﴿ 12 kg. Jsme s nimi maximálně spokojeni a kožní problémy zmizely. Můžeme tyto granule krmit trvale? Není tam nějaké omezení? Krmíme cca rok, nyní jsou fence 3 roky.
Specific CDD-HY je hypoalergénna diéta ,vhodná pre všetky vekové kategórie
a na dlhodobé používanie.
Je na veterinárovi, aby vyhodnotil zdravotný stav Vášho psíka, či ide o alergiu a pod. A či je potrebná diéta dlhodobo.
Z výživového hľadiska je to komplet vyvážená diéta s hydrolyzovanou bielkovinou z lososa , s omega 3 MK ,ktoré sú protizápalové a podporujú zdravú kožu a srsť, okrem iného.
specificdiet.cz logo

Výživa psa po operácii čreva.

Mám pejska po operaci střeva, měl tam cizí těleso, stačí vývar a voda?
Pes by mel být nějakou dobu po operaci hospitalizován (minimálně 24 hodin) s tím, že by dostával výživu a tekutiny do žíly.
Následující dieta pak závisí na rozsahu, v jakém bylo střevo poškozeno.
Určitě je vhodná tekutá strava, ale určitě bych nedoporučila vývar (bude mastný).
Dnes jsou k dispozici různé rehydratační roztoky + Specific Intensive Support - pro první 1-2 dny tekutý, od 3. dne klidně jako konzerva ... od 5. dne postupný návrat k tomu, na co byl pes zvyklý, ale tak, že so to pomalu přidá ke konzervě a během několika dnů nahradí zcela.
specificdiet.cz logo

Je produkt CED-DM Endokrine Support vhodný pro našeho pejska, kterému byl diagnostikován před dvěma měsíci Cushinguv syndrom?

Dobrý den, prosím o radu zda produkt CED-DM Endokrine Support je vhodný pro našeho pejska, kterému byl diagnostikován před dvěma měsíci Cushingův syndrom. Pejsek je 12 let starý a váží 6,3kg. Jediný lék, který bere již 3 roky, je Vetmedin S 5 mg, bere ráno půl a večer půl tabletky.
Dobrý deň.
Ďakujeme za Váš dotaz. Klinická diéta Specific CED-DM je indikovaná u pacientov s endokrinnými poruchami ,ako je aj Cushingov syndróm. Napomáha pri celkovej liečbe ,nakoľko má znížený obsah cukrov, čo pomáha regulovať cukor v krvi/glykémie/, unikátny obsah omega 3-mastných kyselín /EPA a DHA/, ktoré regulujú hladinu tukov v krvi, sú protizápalové, pomáhajú stabilizovať krvný tlak a taktiež imunitnú odpoveď a produkciu eikosanoidov, ktoré ovplyvňujú rôzne procesy v tele a podporujú zdravé kĺby, kožu a srsť. Je to systémová diéta, ktorú Váš psík potrebuje a je súčasťou celkovej liečby.
Prajem veľa zdravia a posielam aj tabuľku dávkovania:

specificdiet.cz logo

Může můj pes jíst krmivo, které dávám kočce?

Může můj pes jíst krmivo, které dávám kočce?
Pokud čas od času zbaští krmivo vaší kočky, určitě se nic dramatického nestane. Nicméně dlouhodobé podávání kočičích diet/krmiv psům je zcela nevhodné. Psi jsou všežraví, kočky patří mezi masožravce. To je také předurčuje k jiné skladbě potravy. Pokud by pes dlouhodobě přijímal kočičí dietu/krmivo, dostával by daleko více bílkovin a ohrozil tak hlavně funkci svých ledvin a pravděpodobně by přibral na váze a stal se obézním.
Takže myslete na to (a nejen při krmení), že kočka opravdu není malý pes ….
specificdiet.cz logo

Proč mému psovi zapáchá z tlamy?

Proč mému psovi zapáchá z tlamy?
Zápach z tlamy je nejen nepříjemný, ale může být také projevem vážného onemocnění. Je potřeba prohlédnout záhyby kůže i sliznic na pyscích, prohlédnout dutinu ústní a zuby a zjistit, zda není v těchto oblastech zánět, poranění, cizí těleso apod. Zápach může ale také pocházet až ze žaludku nebo může být příčinou těžkého selhání ledvin. Pokud si nejste jisti příčinou a/nebo objevíte např. zvýšené množství zubního kamene, cizí těleso či poranění v dutině ústní, požádejte o pomoc svého veterinárního lékaře.
specificdiet.cz logo

Můj pes půjde na operaci, jak ho mám po návratu domů krmit?

Můj pes půjde na operaci, jak ho mám po návratu domů krmit?
Je pravda, že po chirurgickém zákroku nebo v období nemoci mají pes/kočka tendenci hůře přijímat původní krmivo. A samozřejmě je v tomto období příjem dostatečného množství krmiva velmi důležitý a napomáhá rychlejšímu uzdravení. Pokud pozorujete, že váš pes/kočka přijímají granule hůře, můžete jim je nabídnout ve vlhčené podobě. Ideální je danou krmnou dávku přelít teplou vodou (ne vařící, aby nezničila vitamíny a ostatní složky náchylné na vysokou teplotu a aby se zvíře nepopálilo). Granule přelité teplou vodou nechte před podáním zvířeti cca 5-10 minut odstát, aby nabobtnaly a měly teplotu mezi 24-37°C (pokojová až tělesná teplota). U některých druhů diet/krmiv je také možné použít vlhkou formu této diety/krmiva nejčastěji ve formě paštik. Ty jsou vhodné hlavně v době intenzivní péče. Obsahují až 80% vody a mnoho zvířat je preferuje před granulemi.
specificdiet.cz logo

Jak mohu pomoci svému psovi zhubnout?

Jak mohu pomoci svému psovi zhubnout?
Stejně jako lidé i psi často trpí nadváhou/obezitou. Příčina je také obdobná a v podstatě jednoduchá. Pokud váš pes přijme za den víc jídla/ kalorií, než potřebuje, je jejich „přebytek“ ukládán ve formě tukových zásob. Pokud má váš pes zhubnout, musí tedy přijímat méně jídla/kalorií a to každý den. Tukové zásoby jsou postupně využívány jako zdroj energie a váš pes opět dosáhne zdravé tělesné váhy. Použití dobré redukční diety je zdaleka nejbezpečnější, nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak pomoci vašemu psovi/kočce zhubnout. (např. pro psy SPECIFIC® CRD-1/CRW-1 a Weight Reduction nebo SPECIFIC® CRD-2 Weight Control nebo pro kočky SPECIFIC® FRD/FRW Weight Reduction). Redukční diety jsou vybalancovány tak, že zvířeti poskytují všechny nezbytné živiny a zabezpečí jejich „zdravé hubnutí“. Aby ale bylo dosaženo očekávaného efektu, je potřeba zajistit, aby zvíře přijímalo pouze tuto dietu bez dalších pamlsků nebo zbytků ze stolu a to po celou dobu, kdy hubne. Pokud budete všechna tato pravidla dodržovat, určitě budete úspěšní i vy. Váš pes/kočka budou nejen hubenější, ale i aktivnější a šťastnější.
specificdiet.cz logo

Proč se můj pes pořád škrábe?

Proč se můj pes pořád škrábe?
Škrábání je součástí přirozeného chování. V případě, že při se při škrábání začínají objevovat místa bez srsti nebo kůže intenzivně zčervená a její okolí včetně srsti je vlhké, je pravděpodobné, že se již jedná o infekci. Protože příčiny mohou být velmi různé (např. bakterie, kvasinky, roztoči, blechy, ale také různé alergie na prach, pyl, potraviny…..), je potřeba poradit se s veterinárním lékařem. Pouze správná diagnóza umožní efektivní léčbu. Je pravda, že někdy se příčinu ani po delší době nepodaří odhalit a pak se přistupuje k symptomatické léčbě (léčba snižující/zklidňující příznaky). Do tohoto segmentu jednoznačně patří použití speciálních diet, které mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, beta-glukanů, minerálů a vitamínů potřebných pro optimální stav kůže (např. SPECIFIC® Omega Plus Support) a/nebo použití diet s omezeným zdrojem bílkovin a sacharidů, na které může být zvíře alergické (např. SPECIFIC® Food Allergy Management s hydrolyzovaným lososem a rýží, který je vhodný také pro štěňata i koťata všech plemen).
specificdiet.cz logo

Je vhodné, abych nechal svého psa/fenu vykastrovat?

Je vhodné, abych nechal svého psa/fenu vykastrovat?
Pokud svého psa/kočku nevyužíváte k chovu pravidelně, je vhodnější podstoupit chirurgický zákrok. Může to vypadat „nepřirozeně“, ale to, že chováte svého psa/kočku doma a neumožníte jim se pářit, je pro ně mnohem větší stres. Navíc je prokázáno, že kastrovaná zvířata jsou daleko méně ohrožena mnoha nemocemi a dožívají se tak vyššího věku. Pokud zvíře chirurgický zákrok podstoupí, snížení se riziko tvorby nádorů na mléčné žláze fen (čím dříve se kastrace provede, tím je efekt vyšší) a/nebo vznik nádorů prostaty u psů, méně často je diagnostikována také cukrovka a upraví se i chování. Zvířata v období říje neutíkají a nezpůsobí si tak úrazy (nejčastější příčinou úmrtí kocourů je přenos infekčních onemocnění z ran při soubojích o samici nebo přejetí autem v období říje). U koček nedochází k nekontrolovanému množení a vy neřešíte 3x do roka problém, co s koťaty. A to, že by se změnila povaha vašeho zvířecího kamaráda po kastraci je opět pověra – kočky dál chytají myši, psi dál hlídají dům. Jediné na co se musí myslet, je mírné snížení přísunu energie, protože kastráti obecně „spalují“ pomaleji. Vhodné je tedy snížit krmnou dávku původního krmiva nebo jeho výměna za krmivo typu „light“ (např. SPECIFIC® CRD-1 Weight Reduction nebo SPECIFIC® CRD-2 Weight Control).
specificdiet.cz logo

Proč můj pes žere trus? Chybí mu nějaké živiny nebo vitamíny?

Proč můj pes žere trus? Chybí mu nějaké živiny nebo vitamíny?
Tato situace není opravdu příjemná, ale opět nikdo přesně neví, proč se tak děje. Je známo, že psi zkoumají své okolí a získávají o něm informace hlavně pomocí svého nosu. A samozřejmě jim „voní“ něco, co má intenzivní zápach/vůni. Majitelům to může přijít odporné, ale psi to prostě dělají. Někteří dokonce požírají vlastní trus. Někteří lidé se domnívají, že psi požírají trus proto, že jejich psovi chybí některé látky nebo živiny. Jiní zase věří, že to je to běžnou součástí jejich přirozeného chování (efektivně "vyčistí" a eliminují stopy jiných psů na území). Z lékařského hlediska toto chování není abnormální a v podstatě není pro psa škodlivé. Vhodné je takové psa častěji odčervovat proti běžným vnitřním parazitům (interval 4x do roka by měl být dostatečný), protože pozřený trus může obsahovat vajíčka některých vnitřních parazitů.
specificdiet.cz logo

Nos mého psa je suchý a teplý – je to příznakem nemoci?

Nos mého psa je suchý a teplý – je to příznakem nemoci?
I když si většina lidí myslí, že nos zdravého psa musí být vlhký a studený, není to pravda. I zdraví psi běžně mívají nos teplý a suchý. To zda má pes horečku nebo ne zjistíte pouze tak, že změříte jeho teplotu v konečníku. Teploměr je potřeba zasunout cca 2cm do hloubky a pokud se nejedná o rychloběžku, je potřeba vydržet měřit okolo 2 minut. Normální teplota v konečníku u psa je vyšší než u člověka a běžně dosahuje 37-37,5°C.