Nejčastější dotazy - Obecné

specificdiet.cz logo

Proč jsou krmiva a diety SPECIFIC® dostupné pouze prostřednictvím veterináře?

Proč jsou krmiva a diety SPECIFIC® dostupné pouze prostřednictvím veterináře?
Protože si Vy i vaši zvířecí mazlíčci zasloužíte nejlepší rady, co potřebují a jak je správně nakrmit. Personál veterinárního pracoviště zná nejlépe zdravotní stav Vaší kočka a psa, kontroluje ho při pravidelných prohlídkách a dovede nejlépe posoudit, jaká výživa je v daném věku či zdravotním stavu pro ně nejlepší. Nezapomeňte, že se projevy špatné výživy objevují až za několik týdnů či měsíců. A že nejméně tak dlouho jak vznikaly, tak dlouho je budete muset napravovat, pokud je to ještě vůbec možné. Velmi citlivá na správnou výživu jsou třeba štěňata velkých a gigantických plemen, kdy při špatné výživě v štěněčím věku, dochází k nenapravitelným škodám na kostře zvířete. Veterináři sice mohou provést nějaké korekce kostí složitými operacemi, ale již nikdy nezajití, že vše bude na 100%. A přece je to tak jednoduché – správně krmte svou kočku a psa v období mládí – dospělosti – i v seniorském věku a vše se Vám vrátí. Budete mít zdravé, veselé kamarády, kteří s Vámi prožijí o několik let více.
specificdiet.cz logo

Proč mají granule stejného druhu krmiva SPECIFIC® někdy jinou barvu?

Proč mají granule stejného druhu krmiva SPECIFIC® někdy jinou barvu?
U všech krmiv i diet značky SPECIFC® je velmi striktně dodržována jak receptura, tak výrobní proces a podmínky pro následné skladování a dopravu. Mírné odchylky barvy jsou proto, že přírodní vstupní suroviny podléhají vlivům ročních období a rozdílům počasí, které ovlivňují podmínky jejich růstu nebo chovu. Jednoduchým příkladem je např. více slunečné období (vyšší intenzita slunce nebo více slunečních dní) zaručuje vyšší obsah beta karotenů a tedy červenější mrkev nebo intenzivnější barvu žloutku vejce apod. Vzhledem k tomu, že výrobce nepoužívá žádná umělá barviva a ani aromatické látky k vylepšení chuti, mohou se přírodní vlivy na vstupní suroviny projevit mírnou změnou barvy granulí.
specificdiet.cz logo

Jaká rizika hrozí mému psovi/kočce pokud má nadváhu nebo je již obézní?

Jaká rizika hrozí mému psovi/kočce pokud má nadváhu nebo je již obézní?
Jsou-li Váš pes nebo kočka obézní ohrožuje je poměrně široká škála zdravotních komplikací. První omezení, které je také nejvíce vidět, je snížení jejich aktivity, omezení pohyblivosti a chuti si hrát, chodit na procházky a podobně. S tím souvisí vyšší opotřebení kloubů a následně i nemoci kloubů jako je například artritida. V této době se již objevují i bolesti spojené s pohybem. Dále obézní zvířata ohrožuje také to, co není vidět. Mezi velmi závažný problém musíme zařadit nadměrné hromadění vnitřního tuku mezi orgány, jako jsou srdce, plíce, svaly, cévního systému a trávicího systému, které pak nemohou správně pracovat. Tuková tkáň také uvolňuje chemické látky, které jsou spouštěčem dalších nemocí, jako jsou například cukrovka, poruchy imunity a další.
specificdiet.cz logo

Mohu prázdné obaly od krmiv a diet značky SPECIFIC® recyklovat?

Mohu prázdné obaly od krmiv a diet značky SPECIFIC® recyklovat?
Ano, plastové obaly, kartony i hliníkové nádobky od paštik značky SPECIFIC® mohou být uloženy do k tomu určených recyklačních nádob.
specificdiet.cz logo

Jak mám správně skladovat granule a paštiky?

Jak mám správně skladovat granule a paštiky?
Granule i paštiky je ideální uložit na suchém, tmavém a chladném místě. Pokud originální obal nenabízí možnost opakovaného uzavírání, např. zip na pytlích je vhodnější granule přesypat do čisté plastové nádoby s uzávěrem. Výrobce by měl uvést, za jak dlouho po otevření originálního obalu a správném skladování by měly být granule spotřebovány. Otevřenou paštiku lze po dobu 2 dní uchovávat v lednici do max. + 5 ° C, ideálně opět vložit do uzavřené platové nádoby. Samozřejmě je potřeba dodržovat dobu spotřeby granulí i paštik uvedených na jejich obalech.
specificdiet.cz logo

Mohu ke granulovanému krmivu přidat občas nějaké zbytky z našeho stolu a které?

Mohu ke granulovanému krmivu přidat občas nějaké zbytky z našeho stolu a které?
Ne, přidávání zbytků lidského jídla je velmi nevhodné, protože naruší vyváženou a vědecky podloženou recepturu kvalitního krmiva nebo diety. Navíc obsahují velmi mnoho soli a tuků. Pokud se tak děje pravidelně, je Vaše investice do kvalitního krmiva velmi ohrožena. Nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější způsob, jak krmit Vaší kočku a psa je kompletní vyvážené suché krmivo určené pro danou věkovou kategorii s přihlédnutím na náročnost jejich denních aktivit. Jen tak dosáhnete toho, že Vaši zvířecí miláčci budou zdraví a fit. Pokud máte pocit, že byste chtěli Vaší kočce nebo psovi „něco přidat“, je možné používat jako doplnění denní krmné dávky například paštiky nebo za odměnu zdravé pochoutky. Vždy si ale přečtěte doporučení výrobce, jak snížit denní dávku granulí, pokud začnete přidávat paštiky nebo pamlsky, abyste předešli vzniku nadváhy/obezity.
specificdiet.cz logo

Co bych si měl představit pod pojmem „vysoce kvalitní bílkoviny“?

Co bych si měl představit pod pojmem "vysoce kvalitní bílkoviny"?
Bílkoviny jsou základními stavebními kameny těl jak zvířat, tak rostlin. Pokud mluvíme o bílkovinách živočišného původu, jedná se například o svaly, pojivové tkáně, kůže, chlupy a peří. Také rostliny, jako je pšenice, sójové boby a brambory obsahují různá množství bílkovin. "Kvalita" bílkoviny ve výživě znamená v podstatě její stravitelnost a tedy využitelnost pro příjemce. Navíc, aby byla bílkovina dobře strávena, musí mít zvíře ve svém zažívacím traktu nějaké pomocné látky (nejčastěji enzymy), které mu pomohou bílkovinu rozložit na základní stavební kameny (aminokyseliny) a ty vstřebat do těla. Bílkoviny se také velmi liší ve své kvalitě. Mezi vysoce kvalitní můžeme zařadit: svalovinu, játra a bramborovou bílkovinu, mezi bílkoviny o nízké kvalitě pak například zařazujeme kůži, kuřecí nohy a peří.
specificdiet.cz logo

A kolik masa by tedy mělo být v krmivech pro kočky a psy?

A kolik masa by tedy mělo být v krmivech pro kočky a psy?
To je poměrně složitá otázka a vždy závisí na více faktorech: např. na druhu zvířete, jeho věku, zdravotním stavu, aktivitě, zda je březí apod. Každý druh krmiv a diet SPECIFIC® proto obsahuje jiný obsah bílkovin. Je také potřeba si uvědomit, že bílkoviny nejsou pouze původu živočišného (my používáme např. maso jehněčí, vepřové, kuřecí, rybí, hovězí, dále vejce, mléko a další mléčné výrobky), ale také původy rostlinného. Podíl rostlinných bílkovin je velmi důležitý, protože jsou zdrojem unikátních složek, které nejsou v živočišných bílkovinách. Obecně je vyšší podíl živočišných bílkovin obsažen v krmivech a dietách pro kočky, protože kočky patří z hlediska výživy mezi "obligátní masožravce" (tedy zvířata závislá na určitém podílu masa). Kočky proto potřebují mít ve složení své krmné dávky živočišnou bílkovinu, jinak by nedostaly všechny živiny pro svůj zdravý vývoj. Naopak psi teoreticky mohou být vegetariáni, nicméně receptura bez živočišné bílkoviny musí být pečlivě vyvážená a sestavena odborníkem. Určitě se shodneme, že i psi si zaslouží ve svém krmení živočišnou bílkovinu, která jim bude nejen chutnat, ale zajistí příjem energie, vitamínů a minerálních látek.

Nesmíme ale zapomenout, že obsah bílkovin by neměl být jediným kritériem hodnocení krmiva. Důležité jsou také hodnoty pro energii, tuky, cukry, obsah speciálních látek důležitých pro určitý věk či zdravotní stav (např. taurin, L-karnitin, obsah nenasycených omega 3 a 6 mastných kyselin apod.). Nicméně nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje kvalitu krmiva, je jeho STRAVITELNOST. Ideálně by většina toho, co kočka nebo pes přijmou, měla zůstat v jejich tělech. Dá se tedy říct, že nejkvalitnější krmiva jsou ta, u kterých je nejnižší množství vyloučeného trusu. Samozřejmě při zachování všech nutričních potřeb kočky a psa – tedy při zajištění výživové VYVÁŽENOSTI.
specificdiet.cz logo

Je opravdu rozdíl mezi levným krmivy pro psy a kočky a dánskou značkou SPECIFIC ™?

Je opravdu rozdíl mezi levným krmivy pro psy a kočky a dánskou značkou SPECIFIC ™?
Ano, je a to zásadní. Platí zde stejné pravidlo, jako u ostatních věcí, které si pořizujete. Za kvalitu je potřeba si připlatit a to platí i pro krmiva a diety SPECIFIC®.

Výrobce značky SPECIFIC® neustále investuje čas a peníze do vývoje nových receptur jak pro zdravé, tak i pro nemocné kočky a psy. A aby bylo možné tyto často i zcela nové trendy ve výživě zvířat zajistit, je potřeba používat na vstupu pouze kvalitní suroviny. Neméně důležitá je pak technologie zpracování tak, aby náchylné složky těchto vstupních surovin nebyly při zpracování do formy granulí nebo paštik zničeny. Velmi náchylné na zničení a/nebo snížení kvality jsou především vitamíny, aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Opravdu důležité je pak zajistit stabilní receptury, protože krmiva a /nebo diety SPECIFIC® jsou často používány u koček a psů například s citlivým zažíváním nebo alergiemi, kde by i mírná změna složení granulí /paštik mohla způsobit zhoršení jejich zdravotního stavu. A věřte, že udržení stability a konzistence každé šarže není jednoduché. Důvodem jsou právě vstupní suroviny, protože některé jsou závislé na sezóně, na konkrétním dodavateli, na zajištění bezpečné dopravy v průběhu horkého léta nebo silné zimy apod.

Abychom udrželi ceny naší značky na sice vyšších, ale přece jen rozumných cenách, neutrácíme nesmyslné částky peněz za televizní reklamy, opakované reklamy v nekonečné řadě chovatelských časopisů, kdy se v jednom čísle objeví i více jak 10 značek krmiv, které všechny o sobě tvrdí, že jsou nejlepší a nejkvalitnější. Proto je značka SPECIFIC® exkluzivně nabízena a představována Vám chovatelům prostřednictví těch nejpovolanějších – veterinárních pracovišť. Každý veterinární lékař velmi podrobně studoval výživu koček a psů již při získání svého vzdělání. Podle přísných pravidel nastavených v České i Slovenské republice si pak veterinární lékaři musí své vzdělání pravidelně doplňovat a povinně chodit na školení a semináře. A podobná pravidla jsou doporučena i pro střední personál, který je navíc velmi často z řad chovatelských nadšenců, kteří sami prahnou po nových vědomostech, jak své zvířecí miláčky nejlépe nakrmit.

A pomáháme také my a to prostřednictvím našich distributorů, kteří jsou pravidelně vzděláváni v našich vědeckých centrech a jsou proškoleni předávat své zkušenosti dál, právě na veterinárních pracovištích.

Toto vše zaručuje, že Vám chovatelům bude nabídnuto profesionální, individuální a neustále zdokonalované poradenství s nejnovějšími trendy výživy koček a psů. Nebude se muset rozhodovat podle reklamních sloganů „ MY jsme nejlepší, MY máme 80% masa apod.“, které jsou často nejen zavádějící, ale mnohdy zcela nepravdivé. Není například možné, aby v granulích, které obsahují max. 10-20% vody, bylo 80% masa, které podle různých druhů obsahuje 40-60% vody….Navíc psi nesmí mít dlouhodobě ve své krmné dávce nad 30% obsahu bílkovin, protože by z tak vysoké dávky onemocněli ...

Na velmi vysokou kvalitu krmiv a diet SPECIFIC® poukazuje také to, že doporučené denní krmné dávky jsou vysoce stravitelné, a proto nižší a tím Vám zakoupené balení vydrží déle, než stejně velké balení obyčejného krmiva s vysokým obsahem odpadních látek. Platíte tedy jen za to, co Váš zvířecí miláček umí strávit/využít a ne za to, co z něj na procházce vypadne.
specificdiet.cz logo

Je opravdu rozdíl mezi levnými krmivy pro zvířata a dietami/krmivy SPECIFIC ™?

Je opravdu rozdíl mezi levnými krmivy pro zvířata a dietami/krmivy SPECIFIC ™?
Jako u většiny věcí, které se dají koupit, platí i tady vyšší cena = vyšší kvalita. Ve vyšší ceně jsou obsaženy náklady na vývoj nových, moderních receptur, zajištění kvalitních vstupních surovin pocházejících z lokálních, resp. evropských zdrojů a také náklady na zajištění/kontrolu kvalitní výroby. Diety/krmiva SPECIFIC® se pak neustále přizpůsobují novým trendům, které často do výživy zvířat přicházejí z oblasti lidských potravin. V poslední době tak byly do diet/krmiv SPECIFIC® zařazeny takové složky, jako nenasycené mastné kyseliny, juka, beta-glukany, specifické protilátky proti nejčastějším infekčním chorobám psů/koček apod. To všechno vyžaduje čas i peníze a promítá se do konečné ceny výrobku.