Nejčastější dotazy - Kočka

specificdiet.cz logo

Jaké krmivo mám vybrat pro naši kočičku? Je jí 16 a půl let, poslední cca dva roky trpí zažívacími problémy, občasný průjem a zvracení (štítná žláza, ledviny, slinivka).

3. Dobrý den, paní doktorko, potřebuji od Vás radu, jaké krmivo mám vybrat pro naši kočičku. Je jí 16 a půl let, poslední cca dva roky trpí zažívacími problémy, občasný průjem a zvracení. Na naší místní „obvodní“ veterině za tu dobu nic nezjistili, kromě toho, že má zvýšenou funkci štítné žlázy, na kterou bere léky a také, že má lehce zvýšené ledvinové hodnoty. Před Vánoci se potíže rapidně zhoršily a bylo mi známým doporučeno navštívit veterinární kliniku v Brně Králově poli. Kočička zde byla 4 dny na hospitalizaci a bylo potvrzeno, že má zánět slinivky. Z častého průjmu a zvracení má nyní podrážděné i střeva, žlučník, játra. Kočička má nyní již správnou léčbu a během několika dní se její stav výrazně zlepšil. Potřebuje ale na své potíže - zánět slinivky, zvýšenou funkci štítné žlázy a mírně zvýšené ledvinové hodnoty (na ledviny jí přimíchávám cca dva roky občas do krmiva granule Kidney Care k/d vždy půl na půl), již speciální dietu. Potřebuji od Vás poradit, jaké krmivo, granule i kapsičky, by byly pro její zdravotní stav nejvhodnější? Zda by bylo vhodné, aby je užívala již dlouhodobě nebo pouze nyní, než se jí zklidní zánět slinivky, cílit přímo na slinivku a potom třeba zkusit i jiné krmivo? Poslední informace jen, že netrpí nadváhou, a když pominu její zdr. potíže, tak paní doktorka na veterině v Brně konstatovala, že vzhledem k jejímu věku je ve výborné kondici. Kočička žije pouze v bytě, ven nechodí
Ďakujeme za Váš dotaz. Ako uvádzate v anamnéze Vašej mačky, je viac diagnóz. Je potrebná diéta so širším záberom, ktorá nám podporí činnosť pankreasu,zmierni tráviace ťažkosti a podporí normálne pH moču. Pre Vašu mačku máme 2 možnosti špeciálnej diéty:

Špeciálna diéta SPECIFIC FID Digestive Support, ktorá je ľahko stráviteľná, šetrná pre pankreas ,obsahuje betaglukány, ktoré nám podporujú imunitu čreva, tým pádom imunitu celého organizmu, rozpustnú vlákninu ,ktorá má priaznivý účinok na tráviaci trakt. Podporuje zdravé pH moču. Táto diéta má aj alternatívu vlhkého kŕmenia-konzervy Specific FIW.Špeciálna diéta SPECIFIC FDD-HY Food allergen management, ktorá spĺňa to čo FID, navyše má hydrolyzovanú bielkovinu -vysoká stráviteľnosť  a nízka alergenicita.  Pri tráviacich ťažkostiach sa odporúča rozdeliť dennú dávku na 3-5 porcií.Dúfam, že to pomôže Vašej mačičke a prajeme veľa zdravia.
specificdiet.cz logo

Máme kočičku, která nemá ještě rok a už měla koťata, po odkojení vykastrovaná. Jaké krmivo je pro ni nejvhodnější?

Dobrý den, máme kočičku, která nemá ještě rok a už měla koťata. Po odkojení jsme ji nechali vykastrovat a potřebujeme poradit, jaké krmivo je pro ni nejvhodnější?
Dobrý deň.
Ďakujeme za Váš dotaz. Pre kastrované mačiatká je vhodné krmivo Specific neutered young, ktoré má stredný obsah energie a pomáha mačiatkám udržiavať ideálnu telesnú hmotnosť. Vyšší obsah bielkovín, vitamínov a minerálnych látok zodpovedá potrebám rastúcich koťat.Omega-3 mastné kyseliny/EPA a DHA/,podporujú správny vývoj mozgu , zraku a priaznivo vplývajú na kvalitu a zdravie kože, srsti a kĺbov. Záleží aj na veľkosti plemena a tým pádom na dospelosti mačky. Toto krmivo je možné podávať mačkám 24-36 mesiacov.

Ak mačiatko dorastie na dospelú mačku je aj možné  prejsť na krmivo Specific FXD-granulky alebo FXW-konzervy Adult.

Prikladám dávkovaciu tabuľku Specific Neutered young,pre Vaše mačiatko 3 stĺpec.

specificdiet.cz logo

Jedné z mých koček byla doporučena speciální dieta? Jak mám zajistit, aby přijímala jen tuto dietu, když mám více koček?  

Jedné z mých koček byla doporučena speciální dieta? Jak mám zajistit, aby přijímala jen tuto dietu, když mám více koček?
Tento problém může být neřešitelný, pokud není vaše kočka chována pouze doma, ale chodí také ven. I když ji ráno/večer nabídnete potřebnou dietu, nezamezíte tomu, aby venku nechytala ptáky nebo hlodavce. Zažívací trakt koček je fyziologicky přizpůsoben k příjmu mnoha malých porcí během dne. Situace bude lépe řešitelná, pokud tato kočka zůstane jen doma. V případě, že chováte více domácích koček, je potřeba kočku se speciální dietou krmit odděleně v jiné místnosti nebo v jinou dobu než ostatní kočky. Pokud je obtížné/ neřešitelné krmit vaše kočky odděleně, můžete také požádat svého veterináře o konzultaci, zda by některá z diet byla vhodná jak pro nemocnou, tak i pro zdravé kočky.
specificdiet.cz logo

Jak mám správně postupovat, pokud potřebuji změnit krmivo, na které byla moje kočka zvyklá?

Jak mám správně postupovat, pokud potřebuji změnit krmivo, na které byla moje kočka zvyklá?
Změna krmiva by měla být postupná, abychom zabránili vzniku zažívacích problémů a/nebo nechuti nové krmivo přijímat. Kočky mohou být poměrně citlivé na jakoukoli změnu, a proto jim může vadit nová chuť, vůně, textura nebo velikost či tvar granulí. Jsou-li změny provedeny postupně, lze většinu problémů eliminovat. Proto v období 7-10ti dnů přimíchávejte nové krmivo k původnímu a to tak, že začnete s malým množstvím nového krmiva a v průběhu týdne objem nového krmiva zvyšujete až dosáhnete 100% nového krmiva. Výjimkou může být akutní onemocnění, které vyžaduje rychlé nasazení speciální diety například SPECIFIC® FID/FIW Digestive Support n/nebo SPECIFIC® F/C-IN-W Intensive Support.
specificdiet.cz logo

Jaké složky potravy jsou nejdůležitější proto, aby moje kočka zůstala zdravá?

Jaké složky potravy jsou nejdůležitější proto, aby moje kočka zůstala zdravá?
Mnoho reklam na kočičí výživu se zaměřuje na živočišný zdroj výchozí suroviny, ze kterých je kočičí strava vyrobena. Nicméně zda je krmivo původem z vepřového, drůbežího nebo rybího masa opravdu není rozhodující. Mnohdy záleží na samotné kočce, která rozhodne, co jí více chutná. Nicméně nejdůležitější je, aby bylo krmivo/dieta správně „poskládáno“, a aby byly vstupní suroviny kvalitní a obsahovaly požadované množství živin. Pro kočky, které jsou "obligátními masožravci" je důležité, aby dostaly požadovaný obsah bílkovin a dalších esenciálních živin (živiny, které kočky neumí ve svém těle vytvořit a musí je přijmout v potravě). Bílkoviny by měly být kvalitní a lehce stravitelné, a proto jsou ideálním zdrojem živočišné bílkoviny například svaly a játra. Méně vhodná je pak kůže, peří, kosti apod., nicméně i ty do krmiv pro kočky patří, protože jsou zdrojem například nepostradatelných minerálních látek. A v neposlední řadě nesmí být porušena rovnováha mezi obsahem bílkovin, sacharidů, tuků, minerálních látek a vitamínů.
specificdiet.cz logo

Je pro moji kočku vhodnější suché krmivo (granule) nebo vlhké krmivo konzervy/paštiky/kapsičky)?

Je pro moji kočku vhodnější suché krmivo (granule) nebo vlhké krmivo (konzervy/paštiky/kapsičky)?
Pokud si vyberete kvalitní a ověřenou značku krmiv/diet pro vaši kočku, pak není kvalitativní rozdíl mezi suchou a vlhkou stravou. Nicméně v některých životních etapách může být výhodnější zvolit jednu z těchto variant. Například krmení suchými granulemi napomáhá s odstraňováním zubního kamene, protože nutí kočky granule kousat a tím zaměstnává jejich zuby. Krmení granulemi je vhodné tam, kde zůstává krmivo v misce v průběhu celého dne, protože suché krmivo nepodléhá tak rychle rozkladu. A ani ekonomické hledisko nemusí být (zvláště u větší skupiny zvířat) nezanedbatelné – granule vycházejí obvykle mnohem levněji. Naopak v případech, kdy potřebujeme zvýšit příjem tekutin (například při opakované tvorbě močového písku a kamenů a/nebo při diagnóze idiopatická cystitida) je použití vlhkého krmiva určitě lepší.
specificdiet.cz logo

Moje kočka má teplý a suchý čumák – je nemocná?

Moje kočka má teplý a suchý čumák – je nemocná?
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, neříká teplota ani vlhkost čumáku vaší kočky nic o jejím zdraví. Je pravda, že pokud bude vaše kočka nemocná, pravděpodobnost, že její čumák bude suchý a teplý je vysoká. Nicméně suchý a teplý čumák má i velké množství zdravých koček, a proto se nedá toto kritérium použít pro určení aktuálního zdravotního stavu. Jedinou objektivní možností, jak zjistit tělesnou teplotu vaší kočky, je změřit teplotu teploměrem zasunutým 1-2 cm do konečníku kočky. Doba měření závisí na tom, zda používáte teploměr typu „rychloběžka“ nebo digitální teploměr. Navíc je fyziologická teplota koček vyšší než teplota lidí.
specificdiet.cz logo

Může moje kočka přijímat krmivo, které jsem koupil pro mého psa?

Může moje kočka přijímat krmivo, které jsem koupil pro mého psa?
Ne, není to dobře. Kočky potřebují ve své stravě vyšší podíl bílkovin a také jinou skladbu bílkovin než psi. Kočky jsou přírodními predátory a jsou tedy na vyšším podílu masa závislé. Pokud bude zdravá kočka nějakou dobu přijímat normální psí krmivo, nebude mít pravděpodobně zdravotní potíže, ale z dlouhodobého hlediska nebude její výživa vyvážená. Ale v případech, kdy má pes nějakou speciální dietu, protože to jeho zdravotní stav vyžaduje a/nebo je kočka nemocná, je toto psí krmivo zcela nevhodné a při delším podávání může být pro kočku nebezpečné.
specificdiet.cz logo

Je pravda, že je moje kočka dravec a potřebuje hodně masa?

Je pravda, že je moje kočka dravec a potřebuje hodně masa?
Ano, je pravda, že kočky musí mít ve své stravě maso. V minulosti byly kočky „dravci“ a živily se převážně tím, co ulovily. Kočky i dnes řadíme mezi "obligátní masožravce“, což znamená, že maso ve své krmné dávce potřebují. Kočky navíc neumí některé živiny ve svém těle vytvořit a musí je přijmout v krmivu (např. neumí vytvořit vitamín A, a proto ho musí přijmout v potravě jako je třeba mrkev). A pozor - potřeba živin je různá pro kočky a různá pro psy. Kočky potřebují ke svému životu více bílkovin v krmivu než psi. Z tohoto důvodu není možné, aby byla kočka krmena vegetariánskou stravou a přitom v nějakém směru výživově nestrádala.
specificdiet.cz logo

Moje kočka má mnoho chlupů v zažívacím traktu, co můžu udělat, abych jí pomohl?

Moje kočka má mnoho chlupů v zažívacím traktu, co můžu udělat, abych jí pomohl?
Všechny kočky přirozeně přijímat své vlastní chlupy, protože při čištění srsti používají jazyk a chlupy tak polykají. Dlouhosrstá kočka pak přijme více chlupů než kočka krátkosrstá. Chlupy, které neprojdou zažívacím traktem, a nejsou vyloučeny trusem, se hromadí převážně v žaludku a říkáme jim „trichobezoáry“. Většina koček se zbavuje trichobezoárů zvracením, nicméně tyto shluky chlupů mohou způsobovat vážnější zdravotní problémy. Pro zmírnění problémů s trichobezoáry je potřeba kočky pravidelně kartáčovat, abychom mrtvé chlupy odstranili a kočka je nepolykala. Někdy pomůže také přidat lžíci rostlinného oleje do kočičího krmiva. Nejlepší volbou je použít krmiva, která mají vyšší obsah vlákniny a napomáhají tak lepšímu průchodu trichobezoárů zažívacím traktem – například SPECIFIC® FRD/FRW Weight Reduction.
specificdiet.cz logo

Jsou pro moji kočku, která má problémy s močovým měchýřem, lepší granule nebo konzervy/paštiky/kapsičky?

Jsou pro moji kočku, která má problémy s močovým měchýřem, lepší granule nebo konzervy/paštiky/kapsičky?
Močové problémy jsou projevem poměrně široké škály onemocnění. Použití správného typu krmení pak závisí na stanovení konkrétní diagnózy. Jakmile vám veterinární lékař vysvětlí, jaká nemoc je příčinou močových problémů vaší kočky, je čas konzultovat také nevhodnější způsob krmení. Pokud jsou příčinou močových problémů močové kameny nebo písek, je potřeba provést jejich chemickou analýzu a na jejím základě pak vybrat vhodnou dietu. Ta pak v některých případech písek nebo menší kameny rozpustí (a to tehdy, jedná-li se o struvity a možnost použít diety SPECIFIC® FCD/FCW Crystal Management nebo FSD/FSW Struvite Dissolution) a/nebo alespoň zabrání dalšímu růstu či objevení se nových kamenů (pokud se jedná o kalcium oxalát a vhodnou dietou je pak SPECIFIC® FKD/FKW Kidney Support). Další diagnózou může být tzv. „idiopatická cystitida“ koček, kdy je nejvhodnější dietou konzerva SPECIFIC® FXW Adult nebo FCD Crystal Prevention. Další možností je podávání namočených granulí, které před podáním kočce přelijte teplou vodou a necháte 5-10 minut odstát, aby nabobtnaly. POZOR: voda nesmí být horká, aby nezničila vitamíny a minerály v granulích a aby se kočka nepopálila. Nezapomeňte však na to, že problémy s močením jsou velmi bolestivé a mohou končit až smrtí vaší kočky. Pokud se tedy objeví, je potřeba velmi urgentně vyhledat pomoc veterinárního lékaře.
specificdiet.cz logo

Existují nějaké potraviny, které bych neměl dávat své kočce, abych jí nezpůsobil zažívací problémy?

Existují nějaké potraviny, které bych neměl dávat své kočce, abych jí nezpůsobil zažívací problémy?
Ano, určitě nepoužívejte kravské mléko. Vhodná nejsou ani tučná a kořeněná jídla. Kočky nekrmte potravou určenou pro psy nebo pro lidi. Na druhou stranu, pokud používáte kvalitní krmiva, která jsou určena pro kočky, měl byste se problémům vyhnout. Nicméně je potřeba dodržet základní principy při manipulaci s krmivy pro kočku. Granule i konzervy by neměly být zkrmovány po uplynutí doby exspirace. Po otevření balení by měly být granule uskladněny na chladném a temném místě a měly by být spotřebovány do 3 měsíců. U konzerv/paštik je možno po jejich otevření skladování v lednici obvykle po dobu několika dní. Pokud ale chcete nabídnout kočce konzervu/paštiku uchovávanou v lednici, je potřeba počkat, až bude mít minimálně pokojovou teplotu, popř. ji ohřát na teplotu těla. Trávicí problémy se mohou projevit u koček s potravní alergií a/nebo intolerancí. V takovém případě se obraťte na svého veterinárního lékaře a poraďte se s ním, jaké krmivo/dieta by byla pro vaši kočku vhodná. Z řady SPECIFIC® jsou pro takové kočky určeny například granule SPECIFIC® FDD-HY Food Allergy Management (hydrolyzovaná bílkovina s rýží) nebo konzerva SPECIFIC® FDW Food Allergy Management (jehněčí s rýží).