Prosím o radu, jak mám správně krmit 7-mi měsíční, stále hladové kotě

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně krmení koťat. Mám cca sedmiměsíčního kocourka, je trošku větší, teď váží přes čtyři a půl kila a neustále roste, ale je pořád hodně hubený. V současné chvíli ho krmím kotěcími granulemi zn. Purina Cat Schow, ale Bandita je pořád hladový. Nechci ho granulemi zbytečně překrmovat, proto jsem ho začala krmit i čistým kuřecím namletým masem. Jaké krmení by podle vás bylo nejvhodnější ? I v superprémiových řadách je tak obrovský výběr že opravdu netuším, co si vybrat. Jen pro upřesnění, všichni včetně veterinářů mi vyhrožují, že kocourek by mohl mít v genech něco z mainské mývalí kočky, to by při výživě asi taky mělo hrát nějakou roli že ?
Děkuji za odpověď, Dita Trinklová
Dobrý den,
děkuji za dotaz, ale již předem Vás musím upozornit, že moji odpověď vezmu více zeširoka. Začnu od konce. Píšete, že Váš kocourek může mít geny mainské mývalí J. Pokud je tomu opravdu tak, tak můžete čekat, že by v dospělosti mohla jeho váha dosáhnout i 10kg. V takovém případě by jeho aktuální váha 4,5kg v jeho 7mi měsících věku odpovídala.
Na druhou stranu je potřeba zohlednit především jeho zdravotní stav. Kotě jeho věku by mělo být opakovaně (klidně až 6x odčervené širokospektrálními přípravky), v ideálním případě vyšetřen sběrný vzorek trusu, správně vakcinováno, v případě klinicky zjevné hubenosti je vhodné vyšetřit vzorek moči a krve atd.
Pokud je to možné, je dobré kontaktovat chovatele od kterého jste kotě získali, zeptat se, zda byla matka a krycí kocour vyšetřováni na FeLV a FIV , popř. FIP a zda má chovatel informace o zdravotním stavu ostatních koťat.
Z hlediska výživy Vám jednoznačně nedoporučuji krmit čistým kuřecím masem , byť v kombinaci s granulemi. Pokud zvolíte kvalitní krmivo pro koťata, není žádoucí přidávat k tomuto krmivu cokoli jiného, mimo čistou vodu, popř. vitaminové preparáty nebo v omezeném množství pamlsky pro koťata. Pokud by jste chtěla krmit doma připravovaným krmivem, bylo by vhodné kontaktovat nějaké pracoviště, které se tím zabývá. Předpokládám, že by Vám takovou informaci měla poskytnout VFU Brno – oddělení výživy.
Z nabídky krmiv Specific bych Vám nabídla krmivo FPD (granule) a FPW (konzervy) Puppy pro koťata, popř. FND (granule) Neutered Young v případě, že je kocourek kastrován.
Dávkování našich granulí FPD by pak bylo okolo 75g na den nebo konzervy FPW 200g na den. V případě, že by byl kastrován , tak pak FND pak 85g na den. Lze kombinovat granule s konzervami, ale v takovém případě je potřeba dávkování upravit.
Toto dávkování je vyvážené, komplexní a plnohodnotné a není k němu potřeba cokoli přidávat.
Ohledně skladby jiných krmiv Vám mohu pouze doporučit kontaktovat přímo konkrétní firmy.
Martina Mudráková