Naše štěně briarda rychle vyrostlo, poraďte, prosím.

Dobrý den, prosíme o radu .Máme 7mi měsíčního pejska - briarda, se kterým jsme byli o víkendu na klubové výstavě a tam jsme zjistili, že náš pes, ač byl jako štěně nejmenší, je teď ze všech sourozenců největší a nejtěžší. Dostával krmení Royal Canin a nyní jsme zakoupili Specific CPD-XL Puppy Large. Žádám Vás o radu, jestli nově zvolené krmivo je správné, a jak dále pokračovat, abychom napravili chybu. Děkujeme.
Dobrý den,
Velikost psa je dána několika faktory, jako jsou např. jeho genetická výbava (velikost rodičů, prarodičů ..), používané krmení a zoohygienické podmínky (dnes sem zahrnujeme především zátěž ve výcviku apod.). Nepíšete, zda jste krmili Royal Canin pro štěňata velkých plemen a jakou dávku. U Specificu je ta výhoda, že má Specific CPD-XL Large&Giant pouze jednu variantu pro štěňata psů plemen, která budou mít v dospělosti více jak 25kg - tomu odpovídá i jeho složení a štěňata by po něm měla růst rovnoměrněji, řekněme „pomaleji“ a přesto dostat vše, co pro svůj vývoj potřebují. Nicméně i tak je vývoj každého jednotlivce do určité míry individuální. Nicméně Specific myslí i na to a další variantou, jak ovlivnit růst štěněte je dvojí nastavení krmné dávky. Takže pokud si najdete na www.specificdiet.cz produktový list k Specific CPD-XL vidíte, že Doporučená denní krmná dávka se liší i pro stejně těžké štěně – záleží tedy na tom, zda Vaše štěně již dosáhlo 50% očekávané hmotnosti v budoucnu. Pokud ano – použijete pro jeho váhu denní dávkování ze sloupce 3, pokud ne, tak ze sloupce číslo 2.
Uvedu příklad: Pokud má aktuálně štěně 15kg a „průměr“ u dospělého briarda je 34kg, je potřeba štěněti dávat denně 460g granulí (sloupec 2 pro 15kg). Pokud má štěně již 18kg , bude jeho denní dávka jen 430g (sloupec 3 pro 20kg). Vidíte, že je tam docela významný rozdíl. Pejska si pravidelně važte (např. 2x týdně) a váhu si zapisujte. Pokud by i nadále přibíral, je potřeba dávku ještě snížit a kolem jednoho roku přejít na krmivo pro dospělce, i když jiné „malé“ štěně briarda může být krmeno „štěněčími“ granulemi i do věku 15-18m.
S pozdravem, Martina Mudráková