Můj pes sice vypadá dobře, ale množtví stolice je ohromné – poraďte, prosím.

Dobrý den paní doktorko, chtěl jsem se Vás zeptat na výživu velkých plemen. Mám doma 2 letého boerboela, krmím Arion - dostává 600g podle váhy rozděleně do dvou dávek přes zimu. Dělám mu ještě vývary ze skeletů kuřat bez kůží se zeleninou a masem, které oberu z kostí. Toto dostává večer, ráno dostává granule s lososovým olejem. Myslím že ON nestrádá, ale JÁ ano. Celá zahrada je samé velké lejno a už mi začíná být divné co ten můj pes vyprodukuje za množství denně. A to chodíme 2x denně na delší vycházky .Chtěl jsem se s vámi poradit jestli mám změnit granule, které třeba nebudou tak zbytkové. Výkaly má často řidší, ale není to průjem. Asi ani ty vývary nebudou ono?? Tak jestli byste byla tak hodná a napsala mi svůj názor -není pro mě ani problém dávat syrové maso s granulemi. Akorát nevím jak to správně dělat. Díky FJ
Dobrý večer,
otázka krmení velkých plemen je velmi často a vášnivě diskutována. Nicméně zatím nebylo seriózně prokázáno nikde a nikým, že potřebují jiné krmivo a přístup ke krmení, než štěňata ostatních plemen. Obecně ale samozřejmě platí, že se štěňata nesmí překrmovat, aby nerostla příliš rychle a aby se nestala obézními. Také je toto období spojeno s nutností vyššího příjmu vápníku, ale v souladu s příjmem fosforu. V příloze je velmi zajímavý (byť zkrácený) článek, který se tomuto tématu věnuje.
Ohledně velkého množství trusu opravdu zkuste změnit granule – Specific CXD-XL Adult Large&Giant Breed má doporučenou krmnou dávku pro psa o hmotnosti 50kg a optimální váze 480g na den - pokud krmíte ve dvou dávkách, tak bylo jen 240g ráno a 240g večer. Bohužel níže nepíšete, kolik přesně Váš pejsek váží, ale ty doporučené dávky naleznete na www.specificdiet.cz – produkty Specififc – Pro psy – Krmiva – Specific CXD-XL … 2.stránka. A mám i na svých psech ověřeno, že trusu je „přiměřeně“ J.
Co se týká BARFování (krmení syrovým masem), můj postoj k této formě krmení je zdrženlivý až oparný – bohužel jsem se setkala s několika případy, kdy psovi jednoznačně uškodil… samozřejmě to vždy závisí na tom, jak je tento způsob „pochopen a aplikován“. A přiznám se, že jsem se sama ještě nedostala k nějakým „receptům“, které by byly 100% ověřené a potvrzené nějakým uznávaným „výživářem“. Věřím, že existují mezi psy jedinci, pro které je tento způsob potravy jediným možným, protože mají vážné potravní alergie, ale jako krmení pro zdravého psa se mi nezdá ideální, resp. nemohu Vám poradit, jak správně krmit syrovým masem. Pokud byste měl zájem, jsem pravděpodobně schopna Vám sehnat nějaké kontakty na odborníky, kteří se touto problematikou zabývají, ale komunikace s nimi bude určitě v angličtině.
Doufám, že jsem aspoň trochu pomohla a přeji hezký večer, s pozdravem, Martina Mudráková