Můj kocour opakovaně zvrací nestrávené jídlo… pomohla by dieta nebo něco jiného ?

Máme 3-letého kastrovaného kocoura žijícího převážně v bytě. Poslední dobou opakovaně zvrací nestrávené a dokonce nerozkousané jídlo. Je odčervený, už měl i dietu. Nyní problém trvá asi týden. Je veselý, mazlí se. Můžete nám poradit, co s ním máme dělat?
Dobrý den, určitě bych potřebovala vědět více z jeho anamnézy: zda kálí , pokud ano, jak často a jak to vypadá, zda při příjmu potravy sliní nebo nějak speciálně přežvykuje, jak polyká, zda pravidelně močí, kolik toho vypije / vymočí ( normálně – více – méně ) apod.

Bohužel příčin, proč kočky opakovaně zvrací, je poměrně hodně a opravdu by to podrobnější vyšetření na veterinárním pracovišti. Ve zkratce popíšu problémy, které mě napadají jako první:

1. prohlédnout tlamičku, zda nemá problémy s dásněmi, zuby, jazykem apod. ( eozinofilní komplex, cizí těleso, pokažený chrup )
2. může mít nějaké větší množství chlupů v žaludku – říká se jim trichobezoáry – existují pasty, které mají napomoci tomu, aby tento shluk chlupů prošel dále do žaludku
3. Helicobacter pylori – bakterie v žaludku, která může obdobné problémy zapříčinit
4. problémy se slinivkou ….
5. částečně ucpané střevo ….

Zkuste ho nechat 12-24 hodin bez jídla, jen s vodou a pak po troškách dát lehce stravitelnou potravu - ideálně nějakou konzervu a to po malých množstvích i 4-6x za den - já mám např. odzkoušen Specific FIW Digestive Support nebo Specific F/C-REC-W Recovery Support….

Pokud by ale problémy pokračovaly, budete muset navštívit veterinární pracoviště a absolvovat vyšetření krve a popř. RTG (USG) s kontrastem. Přeji hezký den , Martina Mudráková

Dobrý den, moc Vám děkuji za Vaši odpověď, moc mě to potěšilo. Nakonec jsem s Montym byla na klinice a tam zjistili, že má „obstipaci kolonu“, údajně zacpané střevo, byli na mě dost rychlí, takže jsem to všechno nepochytila. Dali nám pastu a odčervili ho a doporučili změnit krmení. Dobré to bylo 3 dny a teď opět zvrací, pastu Bezo-Pet máme dávat 4 x denně celý týden. Jinak se kočka chová normálně, absolutně stejné chování, pohoda. Vyzvrací se a jede se dál. Nenapadá vás, co pro ni můžeme ještě udělat?Dobrý den,

Bylo by dobré, aby baštil něco, co ji pomůže s průchodem spolknutých chlupů. Navrhla bych Vám Specific FRD Weight Reduction – nelekejte se toho názvu, není to jen pro kočky, které potřebují zhubnout. Na pytli nebo na www.specificdiet.cz je poměrně podrobný návod s mnoha variantami denního dávkování přesně podle individuálních potřeb při různých „diagnózách“. Lze je dostat jako granule, pak je tam zkratka FRD ( balení 0,9kg nebo 2kg ) nebo jako konzervu FRW ( nejmenší balení 7 konzerv po 100g ). Ke každé dávce granulí bych přidala malou lžičku potravinového oleje + pokud by stále zvracela nestrávenou potravu , tak kousek Pankreolanu , resp. záleží na její váze, ale mohla by 2-3x denně 0,5-1 tabletu ( podporuje trávení ) – jedná se o tablety pro lidi, ale třeba je budete mít doma. Ten Specific seženete buď u kolegů, kteří jsou uvedeni na www.specificdiet.cz v kolonce Nakupte v partnerských eshopech - jedná se o e-shopy spolupracujících klinik. Platba je možná pouze platební kartou předem, ale dovezou Vám to až domů a doprava se od nákupu za 750,- Kč neplatí ( poštou do 2 – 3 dní nebo UPC do druhého dne pokud objednáte do 16:00 ).

Hezký den , Martina Mudráková