Máme kočku s oxalátovým pískem a krmíme ji Royal Canine na tento písek, ale zatím bez úspěchu – poraďte, prosím.

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zdravotních problémů 2 leté britské kočky. Čůrá s krví a hodně často po malých loužičkách. V moči se zjistil oxalátový písek. Veterinář nám nasadil granule Royal Canin RC VD urinary high dilution. Krmíme s tímto krmivem už od 15.11 2013. Ale bohužel žádné zlepšení není. Veterinář znovu udělal rozbor moči a moč kyselá a stále oxalátový písek. Říkal, že bude muset vyměnit dietu, ale nepřišel jaká bude pro naší kočku nejvhodnější, aby se zbavila oxalátového písku a častého močení. Proto prosím o radu, jaké krmivo byste na tento druh kamínku doporučila. Děkuji ZR
Dobrý den,
Dnes se poměrně často používají tzv. kombinované diety, které mají schopnost rozpustit struvitové kameny a zabránit vzniku oxalátových kamenů. Tyto diety jsou upraveny tak, že mají nízké % prvků, ze kterých tyto krystaly vznikají. Některé také zvyšují pocit žízně a tím zvyšují frekvenci močení a množství moči, což bývá při přítomnosti močového písku velmi prospěšné. Existují však také diety, které se přímo „specializují“ na oxalátové kameny. S oxalátovými kamínky je to ale složitější (oproti struvitovým), že je nelze žádnou dietou ani lékem rozpustit, pouze lze zabránit/snížit vznik nových. Ve Vašem případě bych tedy uvažovala o sonografickém vyšetření močového měchýře, aby se zjistilo, jaké množství písku/kamínků tam aktuálně je. Pokud by ho tam bylo hodně a byly přítomny i větší kamínky, které nemají šanci odejít s močí, bude pravděpodobně potřeba kočičku uvést do anestezie a pokusit se močový měchýř vypláchnout. Následovat by mělo ošetření antibiotiky nebo chemoterapeutiky (aby se podchytil zánět) a nasadit „specializovanou“ dietu, která má zabránit/snížit vznik nových kamínků. Záměrně píši slovíčko „snížit“, protože některé kamínky jsou tzv. kombinované – tedy při podrobné analýze v laboratoři se zjistí, že je tam např. 80 % oxalátů, ale také 20% dalších komponentů. U takových případů je léčba zase obtížnější. Já vám mohu za sebe doporučit granule FKD Kidney Support nebo konzervu FKW Kidney Support, která je určena jako prevence vzniku oxalátových kamenů u koček. Tato dieta je prevencí také u kamenů urátových a cystinových, takže pokud by se ve Vašem případě jednalo o „kombinaci“ komponent, měla by pomoci. Nicméně je potřeba nejprve stávající kamínky z močového měchýře vaší kočičky mechanicky odstranit. Bez toho nemusí být nasazení diety Specific FKD/FKW úspěšné. Seznam veterinárních pracovišť, která Specific nabízejí najdete na www.specificdiet.cz v sekci Prodejní místa. Přeji Vám, aby se to povedlo a Vaší kočičce se ulevilo. S pozdravem, Martina Mudráková

Dobrý večer, děkuji moc za Vaši rychlou reakci. Sonografické vyšetření jsme absolvovali již 3x a pokaždé se nic nenašlo, protože vždycky měla prázdný močový měchýř...jak pořád čůrá, tak to ani není možný, aby byla nevyčůraná. Žádný větší kamínek a ani o písku veterinář nemluvil až z rozboru té moči. To mi říkal, že je tam písek, kyselá moč a oxalátový druh písku, ale jen málo. Za jak dlouhou dobu většinou dieta zabírá? U nás to bude 15.1 dva měsíce co krmíme Royalem. A začala trochu ve větším množství čůrat…..a moč už není tam sytá, jinak jí to pořád nutí na časté čůrání. Toto už trvá od konce září. Je to kočka nevykastrovaná, po jednom vrhu koťat. Hezký večer, ZR

Dobrý večer,
pořád se mi nezdá to, že je moč kyselá …. Je pravda, že při těch dietách, které mají kombinovaný účinek tomu tak bývá … nicméně pro oxalátové kameny je vždy lepší, když je moč mírně zásaditá (i když podle posledních studií význam pH na zabránění vzniku krystalů klesá). Dříve všechny diety (a dnes ty specializované), které byly určeny proti tvorbě oxalátových kamenů působili tak, že moč měla být mírně zásaditá … ještě by asi bylo dobré udělat rozbor toho močového písku v laboratoři, pokud se nedělal. V mikroskopu lze také rozpoznat typ. Který převládá, ale ne, zda je tam jen ten jeden typ. Navíc se může jednat i o projevy jiných nemocí , např. metabolickou poruchu jater nebo o přítomnost nějaké odolné bakterie v močovém měchýři. Takže v případě dalších neúspěchů navrhuji biochemické vyšetření krve a mikrobiologickou kultivaci moče. A k dotazu, zda by dieta již měla po 2 měsících fungovat … ano měla, ale pokud tam nějaký písek už byl, tak nebude účinek 100%. Vidíte alespoň nějaké zlepšení ? Nebo je to jednou lepší a pak zase horší ? Zkuste ten Specific FKD nebo FKW a pokud se situace do měsíce nezlepší, vyžádejte si ta výše zmiňovaná další vyšetření. Hezký večer, MM

Dobrý den paní doktorko, zlepšení velmi nepatrné, a to jen to, že vyčůrá už o trochu větší množství a už ne tolik s krví. Moč je jasnější. Jiné zlepšení nevidím. V září, kdy se problémy poprvé objevily, jsem to zjistila v kočkolitu, protože jsem přešla na silikonové stelivo. Uviděla jsem tam krev. Mám dvě britské kočky, tak jsem je začala sledovat od které to je.
26.září nám dal pan doktor antibiotika na 11 dnů Clamoxyl...žádné zlepšení. A udělal sonografické vyšetření, při kterém tam nic nenašel. Potom jsem šla k jinému veterináři, udělal rozbor moči a zjistil zánět v moči, krev. Nasadil antibiotika v injekci Convenia, které působí 14 dnů. Zase žádné zlepšení nebylo. Tak jsem měla přinést moč, která měla být čerstvá do max. 2 hodin. Právě z tohoto rozboru 13.11 kdy to dával pod mikroskop nám, zjistil písek a typu oxalát. Udělal si sonografické vyšetření, ale tam nic také neviděl.
15.11 nám nasadil granule Royal Canin urinary s/o UHD 34. Krev nám nikdy nenabral.
Jinak před tím jsem krmila také Royal Canin pro britské kočky. Ještě jsem se ptala pana doktora zda -li můžu toto dietní krmení dávat i druhé zdravé kočce, která je zdravá a budu jí nechávat připouštět. Řekl, že ano. Ale snažím se jí dávat svoje krmivo.
Také mi ještě napadlo, že by to mohlo klidně být z podávání Provery, které ji dávám 1/2 tabletky každý týden, aby nemrouskala. Druhá kočka to také užívá a je to všechno v pořádku.
Poradila mi to chovatelka z chovné stanice, kde jsem obě kočky kupovala. Je prý to nejšetrnější antikoncepce pro kočky. Přemýšlela jsem i o kastraci nemocné kočky, ale nedoporučoval to doktor. Ale o lécích je pravda, že jsem mu neřekla.
Ještě prý můžeme zkusit krmivo vyměnit za Eukanuba VD Oxalate Urinary Form Cat .
Určitě budu trvat na vyšetření krve i té kultivaci moči.
Hezký víkend přeji, ZR

Dobrý den , ohledně té antikoncepce – opravdu není u koček zvládnutá a ta krev by mohla být z toho. Nicméně asi ne ty kameny. A také není pravda, že by jí kastrace ublížila. Naopak kastrace je velmi efektivní prevencí před mnoha problémy močového a pohlavního traktu. Jediným „nežádoucí“ efektem kastrace může být tendence k tloustnutí, to se ale dá zvládnout snížením krmené dávky nebo volbou krmiva pro kočky s nadváhou. Tu Eucanubu bych asi nevolila, protože se jedná opět o ten „kombinovaný“ typ dieta - tedy i na struvity , i na oxaláty.

S pozdravem, Martina Mudráková