Konzultace výživy psa s poruchou vstřebávání bílkovin a pravděpodobné lymfangiektázii.

Dobrý den pani doktorka,
chcel by som sa opýtat. Mám psa, ktorý trpí poruchami vstrebavania bielkovín, dlhodobo vykazuje nízke hodnoty albumínu, možno sa jedná aj sučastne o lynfangiektázu, má trvale redšiu stolicu s exacerbaciani profuznej hnačky. Dlhodobo užíva prednizon, pes ku mne prišiel v stave exacerbácie hnačky. Po nasadení ATB sa hnačka a zvracanie zastavili, ale stolica je skor pastozna, vrátila sa aj chut do jedla. Momentalne ho držia na domácej diete/ryža,morčacie meso/. Skusil som dat pasteku Recovery, ktorá mu enormne chuti, ale viem,že na nej ho nemožem dlhodobo držat. Tak Vás chcem poprosit o radu, ktoru z diet Specific by som mohol použit. Hodnoty biochemickeho profilu su v norme,ale na spodných hodnotach.
S pozdravom, Dr.JN
Dobrý den,
vzhledem k doporučenému typu diety u lymfangiektázie (nízkotučná s vysoce kvalitními bílkovinami) Vám mohu nabídnout dvě varianty.
Pokud má Váš pacient normální hmotnost, tak bych zvolila dietu Specific CRD-1 Weight Reduction , ale s dávkováním v prvním nebo druhém sloupci (tedy u 10kg psa denní dávka v rozmezí 165-180gramů granulí na den - je vhodnější denní krmnou dávku rozdělit na alespoň na 2porce ) - tento typ diety má nízký obsah tuků, vysoký obsah kvalitních bílkovin.
Pokud je ale Váš pacient velmi hubený, mohl byste zkusit použít dietu Specific CRD-2 Weight Control (více energie, trochu méně bílkovin, nepatrně více tuku) nebo krmivo Specific CPD Puppy (podle velikosti plemene S, M nebo XL ) – zde je hodně energie (většina z cukrů a bílkovin), ale také přece jen více tuků.
Všechny údaje najdete na www.specificdiet.cz v sekci Tabulky – Obsah živin v krmivech a dietách.
Diety jsou dostupné i v balení 2kg , takže začněte raději s menším množstvím, které ke stávajícímu krmení přidávejte postupně tak, aby se v průběhu týdne zcela nahradilo granulemi (první den tedy 90% jeho stávajícího krmení a 10% granulí a postupně poměr obrátit).
S pozdravem, Martina Mudráková