Jak mám správně krmit 7-letého kastrovaného sibiřského kocoura s epizodou písku a krve v moči?

Dobrý den,
velice Vás prosím o pomoc s výběrem granulí. Mám 7mi letého kastrovaného sibiřského kocoura (jeho váha je 6,3kg). V moči mu byla zjištěna krev způsobená pískem v močových cestách. Momentálně dobírá Enroxil Flavour. Pro prevenci jsem mu koupila pastu Uro-Pet a ještě bych chtěla jeho jídelníček doplnit o granule zaměřené na tyto problémy. V současné době krmím značkou Nutram. Děkuji za radu, s přátelským pozdravem, Martina Hašlarová
Dobrý den paní Hašlarová,
bohužel nepíšete, zda se ten močový písek nějak dál zkoumal, resp. který typ krystalů tam převažoval (zda struvity nebo kalcium-oxaláty, popř. i jiné). Pokud Vám veterinární lékař navrhl používání pasty Uropet, tak to asi podle něj byly struvity, ale pokud by se stejné problémy opakovaly, bude nezbytné vyšetření moči v laboratoři.
Granule, které Vám dále doporučím, mají takové složení, že zabraňují vzniku nových struvitů i kalcium-oxalátů a stávající struvitové krystaly rozpouští (jejich RSS – Relativní Super Saturace komponenty ze kterých jsou krystaly tvořeny je pod 1 pro struvity a 2,5 pro kalcium-oxaláty = tedy velmi vhodné).
Doporučila bych Vám začít se Specificem® FSD/FSW Struvite Dissolution (FSD jsou granule, FSW jsou konzervy). Tato klinická dieta se krmí 1-2 měsíce.
Pak se pokračuje Specificem® FCD/FCW Crystal Prevention dlouhodobě, mnohdy doživotně.
A pokud by měl kocourek sklon k obezitě, buď se sníží dávkování Specificu®FCD/FCW Crystal Prevention nebo se může přejít na Specific® FXD Adult (při pouhé nadváze) nebo na Specific® FRD/FRW Weight Reduction (při obezitě).
Krmiva i diety Specific® lze dostat pouze u veterinárních lékařů. Pokud by Vám ho Váš pan doktor nechtěl objednat, můžete se na našich webových stránkách www.specificdiet.cz podívat do sekce Prodejní místa a najít si někoho blízko Vašeho bydliště.
Pokud byste potřebovala další rady, klidně piště dál J.
Přeji hezký večer. S pozdravem, Martina MudrákováDobrý den paní Mudráková,
děkuji za odpověď. Jeho písek se zatím nijak blíže nezkoumal. Proto jsem se o něm nerozepisovala.
Ještě se zeptám na jednu věc. Nemám jen kocoura ale i kočku, té je 1 rok a měsíc. Učila jsem je jíst odděleně, ale nepodařilo se. Jí společně. Mohlo by se jí něco stát, kdyby granule, které jste doporučila, jedli společně (myslím teď Spesificem FSD )? S přáním úspěšného dne, Martina Hašlarová


Dobrý den paní Hašlarová,
určitě by neměl být žádný problém. Mnoho koček má sklony k tvorbě močového písku, takže i u druhé kočičky to bude tak trochu „prevence“ J. Jen, prosím, nezapomeňte, za 1-2 měsíce změnit Specific® FSD/FSW Struvite Dissolution na Specific® FCD/FCW Crystal Prevention .
S přáním pěkného dne, Martina Mudráková