Jak krmit štěně se struvity vysokým pH moči?

Dobrý den,
prosím o radu, mé 6-ti měsíční štěně má vysoké hodnoty pH moči a struvity v moči. Již od 2 měsíců jeho věku se objevuje krev v moči. Na veterině nám dali antibiotika Noroclav, ale vysoké pH přetrvávalo a struvitové krystaly nezmizely. Také byl zjištěn Enterococ v moč. měch. citlivý na Vankomycin. Po měsíční dietě byla moč v pořádku, ale po navrácení se k normálnímu krmení má moč opět vysoké pH . Ostatní hodnoty jsou v normě. Štěně nemá žádné příznaky nemoci. Je možné, že se problémy vrátí?
Dobrý večer,
bohužel nezmiňujete, jakého plemene je Vaše štěně. To by bylo důležité, pokud by se jednalo o štěně gigantického plemene. U těchto štěňat je potřeba zhodnotit, zda je možné dietu zabraňující vzniku struvitů a rozpouštějící struvity používat dlouhodobě vzhledem k problémům v růstu těchto štěňat. Jejich růst je ukončen až v 18-24 měsících a je vždy potřeba dobře posoudit klady i případné vedlejší účinky diety proti struvitům. Alternativou by bylo použití UROPET pasty nebo jiných obdobných přípravků, kde je obsažen DL-methionin a které moč okyselují. Pokud máte psa menšího či středního plemene a diagnóza tvorby struvitů byla potvrzena, použila bych Specific CCD Struvite Management. Je také otázkou, co zvýšení pH moči u Vašeho štěněte způsobuje. Bylo by vhodné dotáhnout diagnózu do konce. Může se jednat např. o metabolickou poruchu, „skrytou“ a nedoléčenou infekci např. ledvinové pánvičky, cystu v prostatě apod….
S pozdravem , Martina Mudráková

Paní doktorko, děkuji za odpověď. Aktuálně není vyléčen Enterocok, jelikož Vankomycin není k dispozici. Je možné, že se štěně dietou, která okyseluje moč, zbaví bakterie ?. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, kyselé pH moči je určitě pro tento typ bakterií „nevhodné“, ale nemyslím si, že by pouhým používáním jakéhokoli krmiva došlo k odstranění primárního zdroje infekce, který může být i mimo močové cesty – např. v prostatě nebo hlouběji v ledvinové pánvičce. Píšete, že Vankomycin není dostupný… existují však i jiné účinné látky, které lze na Enterokoka použít, např. chloramfenikol, rifampicin a teikoplanin ( používaný u vankomycin- rezistentních enterokoků ). Věřím, že veterinární preparáty s těmito speciálními antibiotiky nejsou běžně dostupné, nicméně určitě lze využít humánní preparáty ( je to i legislativně schválený postup ). Určitě bych dál konzultovala možnosti přesné diagnostiky, další léčby a prevence ( okyselování moči, použití laktobacilů, imunomodulátorů ) s Vaším veterinárním lékařem, popř. pokud nejste spokojena, tak si vybrat jiného dle doporučení jiných chovatelů či Vašich známých. S pozdravem, Martina Mudráková