Jak krmit po operaci, kdy se odstraňovalo cizí těleso ze střeva?

Dobrý den mám psa po operaci střev, měl ve střevech klacek teď dostává konzervu z veteriny pro psy po téhle operaci. Chtěla bych se zeptat, co bych mohla psovi uvařit po téhle operaci. Děkuji
Dobrý den,
každá operace střeva je závažný zákrok a obnovení funkce střeva musí být velmi pozvolné. Ve svém dotazu bohužel neuvádíte, jak dlouho po operaci je Váš pejsek, jaký měla operace a období těsně po ní průběh, ani jak je Váš pejsek starý. Nicméně i bez těchto údajů bych Vám nedoporučila v období rekonvalescence Vašemu pejskovi vařit. Důvodů je více. Jednak jde o správné složení potravy pro toto náročné období – můžete sice zvolit např. rýži s kousky drůbežího masa a vařenou mrkví, ale nebudete mít jistotu, že svému pejskovi nezpůsobíte tvorbu tužší stolice, která může negativně působit na operovanou část střeva.
Můžete do „domácí“ stravy přidat trochu oleje, aby jste se vyvarovali tuhé stolici, ale pokud bude mít Váš pejsek nižší toleranci k této složce, způsobíte mu průjem. Navíc pokud si uvědomíte, že by jste mu měla vařit vždy čerstvé krmení a to by mělo být v pooperační době rozděleno minimálně na 3-4x denně v menších porcích, nebudete dělat nic jiného, než stát u plotny. A pokud si spočítáte, kolik Vás budou stát kvalitní vstupní suroviny, jako je kuřecí prsní svalovina, rýže, mrkev a přídavek kvalitních olejů ( ideálně s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin), energie nezbytná pro uvaření a Váš čas, není ani jisté, že ušetříte. Navíc budete neustále v nejistotě, zda jste poměry surovin zvolila přesně pro Všeho psa a jeho aktuální problém, ani to, že se Vám pokaždé povedla stejná skladba.
Oproti tomu u komerčně vyráběných léčebných diet (ať již granulí nebo konzerv) je zajištěna stálá receptura, která je navíc obohacena o spoustu dalších látek, které v sebelépe připravené „domácí“ stravě přítomny nebudou. Mám na mysli hlavně imunitu podporující složky jako jsou vaječné imunoglobuliny, speciálně upravené pekařské kvasnice ( zdroj beta-1,3/1,6- glukanů), mannan-oligosacharidy, vitaminy A,E a B komplex a další speciální komponenty těchto diet. Vezměte, prosím, v úvahu, že na těchto speciálních recepturách pro léčebné diety pracují specialisté na veterinárních univerzitách již několik desetiletí a průběžně je zdokonalují na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Bohužel se tato kvalita nedá dosáhnout „domácí“ stravou. Proto se přimlouvám, aby jste až do úplného zotavení používali léčebnou dietu určenou pro tyto stavy. Pokud by Vám nevyhovovala ta, kterou jste u Vašeho veterináře obdrželi, požádejte jej o nějakou jinou značku. Tyto diety jsou vyráběny minimálně 5 výrobci a většinou nesou tato označení: Digestive Support, Intestinal, Gastro … apod. Můžete si u něj vyžádat např. vzorky ( balíčky granulí o hmotnosti 100g většinou poskytované zdarma ) a porovnat tak, které by Vašemu pejskovi nejlépe chutnaly. Píšete, že jste obdrželi konzervu… ta může být u většího plemene opravdu finančně náročná. Na druhou stranu stejná léčebná dieta, ale ve formě granulí bývá na 1kilogramu krmení 2-3x levnější… a granule můžete před podáním na 10minut namočit do teplé vody, aby jste získali „mokrou“ formu krmení. Je dobré si také spočítat, jak dlouho budete tuto dietu krmit, kolik váží Váš pejsek a podle toho zvolit velikost balení. Čím větší balení koupíte, tím nižší cena za 1 kilogram granulí bude ( může se jednat o 5-20% nižší cenu při porovnání nejmenšího a největšího balení).
S pozdravem , Martina Mudráková